Home / oferta / rekuperacja /

rekuperacja

KLIMATOM współpracuje z najlepszymi europejskimi producentami rekuperatorów.
Oferujemy sprawdzone, nowoczesne centrale wentylacyjne spełniające oczekiwania  nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą urządeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła [rekuperatorów]  COMAIR, BRINK, PAUL, FRAPOL, VASCO, THESSLA GREEN, Fränkische i GLT  korzystając z menu po lewej stronie. 

zobacz urządzenia wentylacyjne o wydajności ok. 300 m3/h:
VASCO D 275 II
COMAIR HRUC 300
PAUL NOVUS 300
PAUL NOVUS F 300
FRAPOL ONYX SKY 250
BRINK Renovent Excellent 300 PLUS

zobacz rekuperatory o wydajności ok. 400 m3/h:
VASCO D 400 EP II
COMAIR HRUC 380
COMAIR HRUC 450 
PAUL NOVUS F 450
FRAPOL ONYX DREAM 400
FRAPOL ONYX SKY 400
BRINK Renovent Excellent 400 PLUS
Fraenkische profi-air touch 400
AirPack 400
AirPack 400 V

zobacz centrale wentylacyjne o wydajności ok. 500 m3/h:
VASCO D 500 E II
COMAIR HRUC 450 
COMAIR HRUC 520
PAUL NOVUS F 450
FRAPOL ONYX CLASSIC 550
AirPack 600
AirPack 600 V
 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja i regeneracja
są podstawowymi sposobami odzysku ciepła wykorzystywanymi  w nowoczesnych centralach wentylacyjnych i instalacjach wentylacji mechanicznej.
Rekuperacja to proces, w którym zużyte powietrze usuwane na zewnątrz podgrzewa świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń. Proces ten zachodzi w rekuperatorze, czyli specjalnym urządzeniu, w którym strumienie powietrza przepływają obok siebie, rozdzielone jedynie cienką ścianką wykonaną z materiału dobrze przewodzącego ciepło. Ciepłe powietrze ochładza się, a zimne powietrze zostaje podgrzane.

Dzięki rekuperacji możemy odzyskać nawet 90% ciepła i w ten sposób znacznie ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię. Co ciekawe, centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła umożliwia także odzysk chłodu, co pozwala na ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń w czasie letnich upałów.
Innym sposobem odzysku ciepła jest regeneracja.
W procesie regeneracji strumień ciepłego powietrza nagrzewa element magazynujący ciepło, a następnie element ten oddaje ciepło podgrzewając strumień zimnego powietrza.  Regeneratorem jest np. wymiennik obrotowy.

Jak zbudowany jest rekuperator?

W zależności od budowy rekuperatory stosowane w urządzeniach wentylacyjnych dzielą się na krzyżowe i przeciwprądowe.
Rekuperator może być wykonany z aluminium, tworzywa sztucznego, a nawet z celulozy [rekuperatory entalpiczne]

W domowych instalacjach wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej element odpowiedzialny za odzysk ciepła jest wbudowany w urządzenie wentylacyjne, dlatego centrala wentylacyjna wyposażona w odzysk ciepła nazywana jest w skrócie rekuperatorem.
Podstawową zaletą dobrego rekuperatora jest sprawny odzysk ciepła,
pozwalający na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania budynku.
Nowe, dobrze ocieplone budynki, tracą w procesie wentylacji [bez odzysku ciepła] nawet ponad 50% energii! Na szczęście dzięki zastosowaniu central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła można ograniczyć straty do ok. 10%.

Systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są powszechnie stosowane w wielu krajach.
Najpierw zdobyły popularność w Skandynawii, a obecnie są standardem wyposażenia budynków mieszkalnych w Holandii, Belgii, Austrii, Szwajcarii. Bez urządzenia odzyskującego energię nie byłoby możliwe powstanie domów pasywnych czy nisko-energetycznych.

W Polsce od 2014 roku wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest wymagana dla wszystkich domów budowanych w standardzie NF15 i NF40, których właściciele chcą ubiegać się o dotację dla budownictwa energooszczędnego.

Specjaliści KLIMATOM wybrali najlepsze, certyfikowane urządzenia wentylacyjne z wydajnym odzyskiem ciepła z oferty renomowanych europejskich producentów< takich jak PAUL Wärmerückgewinnung GmbH, COMAIR, BRINK czy VASCO.

Naszym Klientom możemy polecić rekuperatory certyfikowane przez niemiecki Instytut Domów Pasywnych (Passivhaus Institut).

Jesteśmy przekonani, że proponowane przez KLIMATOM centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła i nowoczesne systemy wentylacji spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów.
 

 

KLIMATOM komfort bez kompromisów, nowoczesna rekuperacja

Masz pytania?

Podaj swój e-mail
i wpisz pytanie
a my odpiszemy:

*wyrażam zgodę na kontakt e-mail

Masz pytania?

zadzwoń:
34 34 30 481
732 787 990
lub podaj swój numer
a my oddzwonimy:

*wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny

Masz pytania?

Podaj swój e-mail
a my odpiszemy:

*wyrażam zgodę na kontakt e-mail